Підготовка насіння

 

Обробка насіння фунгіцидами


За звичай обробка насіння сочевиці проти грибкових хвороб не проводиться. Проте наступні із причин можуть спонукати до її проведення:

  • скорочення ротації сівозміни
  • раніші строки сівби
  • багато рослинних залишків на ґрунті з мінімальним обробітком або без обробітку може бути причиною більш довгого його прогрівання.

Для запобігання розвитку грибних захворювань, які передаються насіннєвим матеріало за два-три тижні до сівби слід протруїти насіння препаратами Вітавакс ФФ (2,5 л/т), Ламардор FS400 (0,15-0,2 л/т), або Максим XL025 одночасно з обробкою препаратом бульбочкових бактерій.

Обробка інокулянтом

Бульбочковими бактеріями
Оброблена відповідним інокулянтом (Rhizobium leguminosarum) сочевиця може забезпечити свою потребу в азоті на 80 %  через фіксацію атмосферного азоту. Крім того оброблені бульбочковими бактеріями рослини більш стійкі до посухи, та мають вищий вміст азоту в насінні.


Ризобіум мало мобільний тому інокулянт повинен бути розміщеним близько до насінини для найкращого розвитку бульбочок. Для інокуляції сочевиці можна використовувати ризобіум  такий же як на горосі та бобах. Якщо бульбочкові бактерії активно фіксують атмосферний азот то вони будуть червоними або рожевими на поперечному зрізі.


Бактерії ризобіум  (як на насінні так і в упаковці) гинуть при дії таких екстремальних факторів зовнішнього середовища, як високі температури, сухий вітер, прямі сонячні промені. Тому до використання інокулят потрібно зберігати в прохолодному і темному місці, використаний він повинен бути до закінчення строку придатності.
Обробляти насіння бульбочковими бактеріями потрібно безпосередньо в день сівби або за добу. Після обробки насіння інокулянтом його потрібно посіяти у вологий грунт, по можливості скоріше. Бульбочкові бактерії на насінні яке попало у сухий грунт загинуть.


Бульбочкові бактерії чутливі до гранульованих форм добрив. Тому бажане розміщення  добрив при посіві нижче або рядом з насінням, а не безпосередньо коло нього. Ніколи не змішуйте інокулянт з добривами.


Бульбочкові бактерії чутливі до більшості фунгіцидів які застосовують для протруювання насіння. Тому перед застосуванням потрібно звіритися з інструкцією до препаратів для визначення їх сумісності.


Інокулянт бульбочкових бактерій може пропонуватися в різних формах: рідкий, порошковидний, гранульований.


Рідкий інокулянт
більш рівномірно покриває насіння, і легше контролювати його норму витрати. Проте, він більш чутливий до пошкодження в наслідок дії зовнішнього середовища ніж інші форми. Рекомендований час обробітку насіння перед посівом для рідкого інокулянту обмежений до 24 годин. При застосуванні сівалок з подачею насіння до висіваючи апаратів повітрям, швидкість вітру повинна бути мінімальною для зменшення десикації бактерій. При сівбі в сухий грунт або в грунт на якому дуже давно вирощувалися бобові культури потрібно вдвічі збільшувати норму інокуляту. За оптимальним умов рідка форма працює найкраще.


Порошковидні форми
більш стійкі до десикації, мають більшу тривалість життя. Проте вони також потребують тих самих пересторог при застосування як і рідкий інокулят. Порошкові препарати на основі торфу потребують застосування прилиплювача. Або при обробці потрібно використовувати якусь гідросуміш, чи злегка мокре насіння. Такий кінцевий продукт досить складний у використанні, особливо при значній кількості насіння. Існують порошкові препарати уже з прилиплювачем у своєму складі. Проте при їх застосування для кращого покриття насіння воно також повинне бути дещо вологим.


Гранульовані форми
дорожчі, але вони значно легші в застосуванні та більш стійкі до негативної дії факторів зовнішнього середовища. Їм можна вносити або в перемішку з насінням або як гранульовані добрива висіваючи в рядок з насінням. Хоча гранульовані форми значно простіші в застосуванні, проте при їх застосуванні потрібні деякі перестороги. Зокрема ємність куди вони будуть засипатися повинна бути сухою, наповняти її слід не більше половини для запобігання злежуванню. Ящик для насіння потрібно спорожнювати кожну ніч для запобігання злежуванню. Особливо уважно потрібно контролювати рівномірність висипання у вологі дні.


Загалом всі форми ризобіуму при правильному застосуванню і за сприятливих умов зовнішнього середовища працюють добре. Проте за несприятливих умов (обробіток насіння фунгіцидами, низький рН грунтового середовища, холодний грунт, сухий грунт, затримка в посіві обробленого насіння) найбільш ефективними будуть гранульовані, порошковидні, рідкі форми.


Ефективність проведення інокуляції можна перевірити шляхом викопування рослин, через три чотири тижні після появи сходів, обережно обтрусити з коренів землю, або промити їх. При застосуванні рідких чи порошковидних форм бульбочки будуть розміщені ближче до центрального кореня, при застосуванні гранульованих препаратів більше на бокових корінцях. Якщо при розрізі бульбочок пополам вони будуть червоного або рожевого кольору значить проходить фіксація азоту, якщо вони зеленого або кремового кольору, значить фіксація азоту не відбувається.


Інокулянти для фосфору

мають у своєму складі гриб Penicillium bilali. Цей інокулянт покращує розчинність фосфатів і відповідно доступність їх рослинам. Гриб створює колонії навколо кореневої системи рослин і в результаті виділення органічних кислот підвищує розчинність грунту, або фосфорних добрив. Одна гектарна доза цього препарату може замінити 11 кг/га Р2О5, проте його краще застосовувати разом із внесенням фосфорних добрив. Даний препарат сумісний з азот фіксуючими бактеріями.

 

Назад до змісту

Copyright © 2012 Кулініч О.О. [ Головна ][ Про автора ][ Контакти ][ Продукція ][ Трейдери ]