Удобрення

На сочевиці і на інших культурах при застосуванні добрив потрібно користуватися результати аналізу ґрунту на вміст потрібних хімічних елементів. Проте загалом слід мати на увазі, сочевиця слабо відгукується на застосування добрив, при високому вмісті азоту в грунті азотфіксація не відбувається, також при високомому вмісті азоту в грунті та при значній кількості доступної вологи відбувається надлишковий ріст вегетативної маси, а кількість бобів і насіння при цьому буде досить незначною.

Азот
При нормальній азотфіксації сочевиця може забезпечити до 50-80 % своєї потреби в азоті за рахунок фіксації азоту бульбочковими бактеріями, а останнє вона візьме з грунту. Проте якщо вміст азоту в ґрунті менше 17 кг/га, початковий ріст рослин буде повільним, рослини будуть жовтими протягом певного періоду часу із-за недостачі азоту. Тому при сівбі на таких полях бажано вносити до 20 кг/га азоту.
Хоча стартова доза азоту на початковій стадії розвитку рослин сприятиме їх кращому росту, істотної прибавки врожаю може і не бути. Тому вирішуючи слід вносити чи не вносити азотне добриво потрібно взяти до уваги наступні за і проти:

  • на полях де сочевиця вирощується перший раз, також у посушливих регіонах надлишковий азот не сприятиме надмірному розвитку вегетативної маси у рослин тому азотне добриво буде корисним особливо на бідних на азот грантах.
  • так як сочевиця має досить короткий вегетаційний період для того щоб надлишкова біомаса була конвертована в урожай насіння, то більша вегетативна маса отримана з допомогою внесеного азоту навряд чи сприятиме істотному збільшення урожаю насіння.
  • низькі температури, посуха, чи надлишкова волога гальмують азотфіксацію
  • внесення азоту більше ніж 30 кг/га суттєво стримує азотфіксацію.
  • стартова доза азоту сприяє кращому розвитку вегетативної маси, проте за вологої погоди це може бути причиною більш сильного зараження хворобами, так як у густій вегетативній масі яка погано провітрюється створюються сприятливі умови для розвитку грибів
  • завдяки інтенсивнішому росту рослин на початкові стадії росту і відповідно більшій висоті рослин нижні боби будуть прикріплені вище, що в певній мірі може полегшити збирання урожаю.

Фосфор
важливий поживний елемент для сочевиці, і вона потребує відносно велику кількість цього елементу. Фосфор сприяє кращому розвитку кореневої системи, а відповідно і кращому загальному розвитку рослин. Також фосфор грає важливу роль в азотфіксації, та сприяє швидшому і більш дружньому дозріванню рослин. Тому, якщо результати аналізу грунту показують на недостатню кількість фосфору в ґрунті, потрібно вносити фосфорні добрива.
Максимальна безпечна доза фосфатів яку можна вносити з насінням 16,8 кг/га Р2О5
Дозу добрив що будуть розміщуватися поряд з насінням потрібно знижувати при посіві в недостатньо вологий грунт. Для мінімізації токсичного ефекту можна збільшувати дозу внесення фосфору під культуру яка сіялася в попередній рік, або вносити його з осені.
Якщо вміст фосфору в грунті високий завдяки достатньому його внесенню в попередні роки внесення грибкового інокуляту який підвищує доступність фосфору в грунті може замінити внесення стартової дози фосфорних добрив.


Калій
зазвичай міститься в достатній кількості в більшості грунтів. Проте перед усім потрібно керуватися результами ґрунтового аналізу щодо вмісту цього елементу. Більше 84 кг/га К2О потрібно для формування 2 т/га урожаю насіння сочевиці. Якщо вміст цього елементу в грунті недостатній принаймні мінімальна кількість цього елементу повинна бути внесена при сівбі разом з насінням. Проте слід мати на увазі що добрива можуть бути токсичними для сходів. Тому кількість внесеного калію плюс фосфор не повинна перевищувати максимальної безпечної дози для фосфору.
Сірка
також потребується в досить суттєвій кількості для розвитку сочевиці. Для створення урожаю 2 т/га насіння потрібно 9-11 кг/га сірки. Якщо результати грунтового аналізу показують на недостачу цього елементу в грунті потрібно застосовувати мінеральні добрива зокрема сульфат амонію який містить сірку в доступній для рослин формі.
Дефіцит мікроелементів на сочевиці зустрічається досить рідко.

 

Назад до змісту

Copyright © 2012 Кулініч О.О. [ Головна ][ Про автора ][ Контакти ][ Продукція ][ Трейдери ]