Збирання

 

За вчасного проведення сівби більшість сортів сочевиці досягають стиглості на протязі 85 днів після появи сходів Орієнтовно це припадає на другу половину липня або початок серпня. Рослини сочевиці характеризуються індетермінантним типом росту і за сприятливих погодних умов, при достатній кількості вологи в грунті, боби на нижніх ярусах можуть бути уже стиглими а на верхніх ярусах продовжуватиметься цвітіння і зав’язування бобів. За таким умов подальший ріст і розвиток рослин припиняють шляхом скошування, або хімічною дисекацією.
Як скошування так і дисекацію проводять при дозріванні приблизно 70 % бобів на рослині. Якщо це зробити раніше то багато насіння не нальється буде щуплим, при затримці з скошуванням або дисекацією можливі значні втрати за рахунок розтріскування і висипання насіння з бобів на нижніх ярусах.
Як скошування так і хімічна десикація мають свої певні переваги. Так за оптимальних погодних умов скошування дає отримати насіння більш високої якості, так як у валках воно менше піддається дії сонячних променів і зберігає рівномірний зелений колі. Проте за не сприятливих погодних умов в наслідок дощів можуть бути значні втрати в наслідок довшого висихання рослин у валках, проростання насіння яке лежить ближче до землі, обсипання, зараження насіння грибними хворобами, особливо сапрофітними.
Застосування хімічної десикації дозволяє скоріше висушити рослини, зменшити втрати за рахунок розтріскування бобів, під час дощів посіви на яких була застосована хімічна десикація просихають скоріше, на них спостерігається менше розповсюдження хвороб. Як хімічні десиканти можна застосовувати Реглон (дикват), а також Гліфосат. Але останній знижує репродуктивні властивості насіння тому його небажано застосовувати на насіннєвих посівах. Крім того в деяких країнах, які імпортують сочевицю існують жорсткі обмеження щодо мінімального допустимого вмісту в насінні остатків Гліфосату.
Після проведення скошування або хімічної десикації сочевиця висихає і стає готовою до обмолоту на протязі 4-10 діб залежно від погодних умов та стану посівів. Обмолот потрібно починати коли насіння досягло вологості 14-16 %. Тому, що при пересиханні насіння відбуваються значні втрати в наслідок його пошкодження при обмолоті та за рахунок розтріскування бобів. Крім того при затримці зі збиранням і пересиханні насіння з 14% до 8 %  втрати з вологою у вазі для урожаю в 500 т будуть еквівалентні 32 т, на додачу до інших втрат.
Сочевиця низькоросла культура тому висота зрізу повинна бути малою якомога ближче до землі. Рослини сочевиці мають слабке стебло і схильні до вилягання, тому може бути необхідним застосовувати спеціальні пристрої для підйому стебел. Скошування не бажано проводити в найжаркіші години дня, так як втрати врожаю при цьому сильно зростають.

стерня

Рис. 1. Поле чечевицы после обмолота комбайном СК-5 «Нива»

В порівнянні з пшеницею, сочевиця вимолочується легше і сама по собі вона досить крихка, особливо при низькій вологості. Тому швидкість обертання барабана має бути меншою ніш для пшениці (табл. 2 і 3), а зазор між декою і барабаном більший (табл.4).

Таблиця 1. Діаметр барабану або ротора і їх швидкість оборотів на хвилину при обмолоті сочевиці.

Діаметр барабану або ротора, мм Швидкість оборотів на хвилину
400 570
500 460
600 380
700 320
800 290

 

Таблиця 2. Диаметр барабана (ротора) некоторых марок комбайнов

Производитель Модель Диаметр барабана или ротора, мм
Ростсельмаш Дон 1500 800
Ростсельмаш СК-5 Нива 600
Case IH 1688 760
Claas 116CS 450
Deutz Fahr M36 600
Gleaner R70/72 635
John Deere 9600 660
Massey Ferguson 860 560
New Holland TR95 432

 

Таблиця 3 Основные регулировки комбайна при обмолоте чечевицы

  Дрібнонасінна червона сочевиця Зелена сочевиця
Швидкість оборотів мотовила дещо більша ніж швидкість руху комбайна дещо більша ніж швидкість руху комбайна
Швидкість обертів барабана Див табл. 2 Див табл. 2
Зазор между декой и барабаном (вход-выход) 20-10мм 20-13 мм
Потужність вітру 60-75 % 70-85 %
Верхнє решето 10-20 мм 13-25 мм
Нижнє решето 5-10 мм 8-16 мм

 

Copyright © 2012 Кулинич А.А. [ Главная ][ Об авторе ][ Контакты ][ Продукция ][ Трейдеры ]