Захист від хвороб

 Хвороби можуть бути причиною серйозного зниження урожаю сочевиці та його якості. Найбільш ефективним способом боротьби з ними є дотримання правильної ротації культур в сівозміні. Можна боротися також хімічними засобами, але вони є найбільш ефективними на ранніх стадіях прояву хвороби, або застосовані профілактично. Складність полягає в тому, що ранні симптоми деяких грибкових хвороб досить важко відрізнити один від одного. Умови навколишнього середовища, пошкодження гербіцидами можуть також спричиняти такі пошкодження рослин як і грибні хвороби тому провести їх ідентифікацію досить складно.

фузаріоз Насіннєві гнилі, фузаріоз, випрівання, чорна ніжка, коренева гниль спричиняються грибами які знаходяться в грунті і можуть пошкоджувати проростки сочевиці. Зокрема вони викликаються такими видами грибів: Ризоктоніоз (Rhizoctonia), Пітіум (Pythium) Фузаріум (Fusarium), Ботритиніоз (Botrytis). Дані види патогенів наявні в ґрунтах майже по всій території України і можуть інфікувати і убивати рослини від проростання до цвітіння. Симптоми можуть бути такими: погані сходи, загнивання коренів, карликовість, пожовтіння, відмирання стебел. За нормальних умов дані хвороби проявляються на окремих рослинах на полі, і рідко спричиняють економічно відчутні втрати. Викликати суттєве зменшення урожаю вони можуть за стресових умов, таких як, засуха, пошкодження рослин гербіцидами та ін.

 

Рис. 1. Сочевиця: фузаріозна коренева гниль; зліва здорові рослини; справа хлоротичні карликові хворі рослини (Джерело: Cortesy of the Canadian Phytopathology Soeciety)
   
teploviy rak

Фузаріоз часто плутають із тепловим раком який трапляється коли молоді сходи сочевиці піддаються дії гарячої поверхні грунту. При фузаріозі основа стебло звужується до низу аж до кінця кореня бокові корені відмирають рослини легко вириваються з грунту. При тепловому раці, проростки завядають дуже швидко в дуже жаркі весняні дні на стеблі на рівні з землею утворюється перетяжка, часто з бруньок які находяться нижче поверхні грунту можуть відростати нові стебла.

До основних методів боротьби з грунтовими патогенами належать. Використання для сівби високоякісного не зараженого хворобами насіння. Дотримання сівозмін в яких зернобобові культури висіваються на одному і тому ж самому місці не частіше ніж раз у 4 роки. Проте багато з цих патогенів можуть виживати в грунті, як сапрофіти, навіть за відсутності чутливого господаря. Тому якщо існує висока вірогідність інфікування в наслідок несприятливих умов під час посіву, чи високого інфекційного фону на полі, потрібно обов’язково протруювати насіння. Для цього можна використовувати протруювачі Вітавакс ФФ (2,5 л/т) або Ламардором FS400 (0,15-0,2 л/т), Максим XL025 або інші які є в реєстрі згідно їх інструкції

 

Рис. 2. Тепловий рак (Джерело: Cortesy of the Canadian Phytopathology Soeciety)
 
fuzarium nas
Рис. 3. Пошкоджене фузаріозом насіння сочевиці (Джерело: Cortesy of the Canadian Phytopathology Soeciety)
askohitoz

Аскохітоз є серйозним грибним захворюванням сочевиці яке поширюватися як з хворим насіннєвим матеріалом, так і з рослинними рештками які залишаються на полі.  Пошкоджуються листки, стебла, боби і насіння. Пошкодження проявляється у вигляді темно-коричневих, або сірих п’ятен з чорною окантовкою,
які часто мають дрібні чорні фруктові тіла (пуцидії) в центрі. Прохолодна, дощова погода сприяє інфікуванню рослин і поширенню хвороби. Найбільшою шкідливою вона є для бобів і насіння які дозрівають, якщо в цей час трапляється прохолодна і дощова погода. Дуже пошкоджене насіння втрачає товарний вигляд, а відповідно і товарну цінність. Спори аскохітозу перезимовують на рослинних рештках, тому для зменшення поширення хвороби не бажано сіяти сочевицю по сочевиці. Не бажано також і скорочувати ротацію в сівозмінах.

Рис. 4. Аскохітоз: пошкоджені листочки сочевиці (Джерело: Saskatchewan Ministry of Agriculture)

 

 
Більшість сучасних сортів сочевиці характеризуються певним рівнем стійкості до аскохітозу. Проте якщо не дотримуватися елементарних профілактичних методів існує висока вірогідність виникнення рас грибів які подолають резистентність до них. До основних методів боротьби належать. Використання для сівби високоякісного не зараженого хворобами насіння. Дотримання сівозмін в яких зернобобові культури висіваються на одному і тому ж самому місці не частіше ніж раз у 3 роки. Якщо існує висока вірогідність інфікування, в наслідок високого інфекційного фону на полі, чи зараженості насіння потрібно обов’язково протруювати насіння. Для цього можна використовувати протруювачі з діючими речовинами: карбендазим, беноміл, карбатін, іподіон, тіобендазол, металаксил та інші. Для посіву можна використовувати насіння при зараженості аскохітозом не більше 10%.
Рис. 5. Пошкодження Аскохітозом на бобах сочевиці (Джерело: Cortesy of the Canadian Phytopathology Soeciety)

При виявленні хвороби в полі на початкових її стадіях, або коли складаються сприятливі погодні умови для її розповсюдження (посіви густі, на протязі останнього часу часто ішли дощі, і за прогнозами дощова погода збережеться ще принаймі 5 днів) потрібно обробляти посіви фунгіцидами. Для цього можна застосовувати фунгіциди групи стробірулінів які мають в своємі складі діючу речовину типу: азоксистробін, демоксистробін, піраклостробін. Але існують дані про виникнення резистентності у гриба до цих препаратів тому при виникненні необхідності проводити повторні обробки посівів потрібно застосовувати фунгіциди інших хімічних груп (каптафол, хлороталоніл, метирам, фольпет).
За звичай одного вчасно проведеного обробітку достатньо для захисту сочевиці від хвороб, проте коли погода сприятлива для розповсюдження хвороби, а сорт чутливий до неї до трьох обробітків потрібно буде зробити для захисту посіву від хвороб.

 

 
Рис. 6. Уражене аскохітозом насіння сочевиці (Джерело: Cortesy of the Canadian Phytopathology Soeciety)  
   

Антракноз є також серйозною хворобою вегетативної маси сочевиці. Вона викликається грибом Colletotrichumtruncatum. Виявлено дві раси цієї хвороби існує ряд сортозразків сочевиці резистентних до раси 1, резистентних до раси 2 сортозразків поки що не виявлено. Інфекція проявляється появі вдавлених сірих або кремових язвах на стеблі і на листках. Нижні листочки жовтіють і опадають на землю. Все стебло поступово покривається язвами і рослина повністю втрачає листочки. Язви на стеблі збільшуються і об’єднуються спричиняючи передчасну загибель всієї рослини. На місцях уражень і мертвих тканинах рослин наявні дуже дрібні чорні тільця (мікросклероції) схожі на пуцидії аскохітозу, але менші за розміром, в більшій кількості і неправильної форми. Пошкоджені хворобою місця стрімко розширюються і виглядають, як жовтуваті або сірі латки на фоні зеленого поля сочевиці. Поширенню хвороби сприяє тепла і волога погода. За звичай інфіковані рослини гинуть не встигнувши утворити насіння. Антракноз поширюється рослинними рештками які розносяться вітром. На полі він може виживати тривалий час у грунті. Тому для запобігання поширення хвороби сівозміна повинна бути більш розширеною і сочевиця не повинна потрапляти на одна й те ж саме поле частіше ніж раз у чотири роки.
Хімічні методи захисту проти антракнозу такі ж як і проти аскохітозу.

 

 

Рис. 7. Листочки сочевиці пошкоджені антракнозом (Джерело: Cortesy of the Canadian Phytopathology Soeciety)
 
Рис. 8. Пятна пошкодження антракнозом на посіві сочевиці сочевиці: (Джерело: Cortesy of the Canadian Phytopathology Soeciety)  
   
antraknoz  
Рис. 9. Посів сочевиці сильно ушкоджений антракнозом: (Джерело: Cortesy of the Canadian Phytopathology Soeciety)  
   
ботритініоз

Іншою досить небезпечною хворобою є ботритініоз або сіра гниль. Як уже згадувалося вища він може діяти і як грунтовий патоген, а також спричиняє гниття стебел і бобів під час цвітіння та наливання бобів. Цей гриб поліфаг і його інокулум присутній в грунтовому середовищі більшості полів. Але проблемною ця хвороба стає на загущених посівах, які схильні до полягання за прохолодної і вологої погоди. Симптоми проявляються наступним чином листя в’януть і опадають, боби не наливаються, інфіковані місця стають сірими або коричневими. При комбайнуванні місць уражених хворобої хмари сірих спор можуть здійматися в повітря, і спричиняти проблеми з диханням. Ботритініоз майже завжди зустрічається разом із склеротиніозом білою гниллю

Рис. 10. Загибель сходів сочевиці в рядку в наслідок їх ураження ботритініозом: (Джерело: Cortesy of the Canadian Phytopathology Soeciety)  
   
ботритініоз ботритініоз на насінні
Рис. 11. Біб сочевиці інфікований ботритиніозом: (Джерело: Cortesy of the Canadian Phytopathology Soeciety) Рис. 12. Насіння сочевиці інфіковане ботритиніозом: (Джерело: Cortesy of the Canadian Phytopathology Soeciety)
   
склеротиніоз

Склеротиніоз проявляється на посівах сочевиці яка дозріває за вологої погоди, яка провокує надмірний ріст вегетативної маси і полягання рослин. Високий ризик пошкодження сочевиці цією хворобою буде коли вона вирощується в сівозміні з іншими культурами чутливими до цієї хвороби такими як: рапс, гірчиця, соняшник, горох. Всі частини рослини (листя, боби, стебло, квітки) можуть бути пошкодженими хворобою. Рослини старші шести тижнів більш сприйнятливі до ураження хворобою. Хоча інфікування склеротініозом зазвичай трапляється на пізніх стадіях розвитку рослин, вона може викликати відчутні економічні втрати, особливо в наслідок погіршення якості насіння.

Рис. 13. Ранні симптоми пошкодження сочевиці склеротиніозом: (Джерело: Cortesy of the Canadian Phytopathology Soeciety)  
   
склеротиніоз  
Рис. 14. Стебла сочевиці пошкоджені склеротиніозом: (Джерело: Cortesy of the Canadian Phytopathology Soeciety)  
   
стемпфіліум

Досить часто зустрічається пошкодження сочевиці грибом  сім’ї Pleospora herbarum роду Stemphylium. Це убіквітарний гриб який повсюдно розповсюджений може пошкоджувати майже всі культури. На сочевиці симптоми проявляються: опадання листочків подібно до антракнозу, пошкодження на листках подібні до аскохітозу. Хвороба в більшості випадків проявляється в другій половині літа. Для гриба сприятливою є тепла (25-30 ºС) і волога погода, але спори можуть проростати і при 5 ºС. Гриб може бути причиною утворення плям на насінні, зменшення розміру насіння, зменшенням схожості.

Рис. 15. Пошкодження сочевиці грибом роду стемпфіліум: (Джерело: Sabine Bannize, CDC)  
   
стемпфіліум  
Рис. 16. Пошкодження сочевиці грибом роду стемпфіліум: (Джерело:  Saskatchewan Ministry of Agriculture )  
 
Заходи боротьби з ботритініозом, склеротиніозом, і стемпфіліумом як і випадку з попередніми хворобами починаються з дотримання сівозмін. Проте слід пам’ятати, що дані патогени можуть виживати і за відсутності чутливого господаря (ботритініоз і стемпфіліум), слеротиніоз може пошкоджувати і інші культури (соняшник, рапс). Сорти з великою вегетативною масою за звичай більш чутливі до цих хвороб. Існує ряд фунгіцидів для боротьби з цими хворобами. Проте ці хвороби часто проявляються в кінці вегетації рослин, їх вплив на урожай в цьому випадку буде незначний, тому економічна доцільність внесення фунгіцидів в цьому випадку буде під питанням. Крім того бажаного ефекту можна не досягти через те, що склеротиніоз і ботритініз проявляються в загущених посівах куди погано проникатиме робочий розчин. Тому більш ефективними проти цих хвороб будуть превентивні обробітки основані на фіто санітарному стані поля, особливостям сорту, та прогнозу погоди на найближчий час.

 

    Огляд посівів

сочевиці на наявність хвороб потрібно починати приблизно на стадії 10 вузлів. В першу чергу потрібно продивлятися поля з більшим ризиком розповсюдження хвороб: поля засіяні зараженим насінням, поля на яких недавно вирощувалися бобові або інші чутливі до цих же хвороб культури, поля засіяні чутливим до хвороб сортом, поля які межують з полями на яких може бути заражена стерня, поля на яких рослини піддалися стресу, зріджені або загущені посіви. Огляд потрібно проводити частіше коли складаються вологі погодні умови з частими дощами. Перевірку потрібно проводити мінімум у п’яти місцях поля. Якщо поле велике тоді кількість місць огляду потрібно збільшити. Іти потрібно у вигляді букви М, щоб покрити більшу частину поля. Ранні симптоми зазвичай можна помітити у нижній частині рослинного покриву. Потрібно уважно дивитися на нижні листки та стебло (можна використовувати збільшувальне скло). Бажано помічати місця пошкодження  прапорцями це дасть можливість більш ефективно контролювати розповсюдження хвороби або визначати ефективність проведених фунгіцидних обробітків.

Чим раніше буде виявлена хвороба тим більш ефективною буде боротьба з нею. Правильно проведений огляд посівів в кращій мірі допоможе вибрати найбільш ефективний фунгіцид. В той же час хімічні пошкодження, механічні пошкодження, не достаток поживних речовин, пошкодження шкідниками і грунтовими патогенами можуть бути помилково прийняті за листові хвороби. Неправильне та невчасне застосування фунгіцидів, або коли для цього немає особливої необхідності є причиною значних економічних втрат. Та є однією з причин розвитку резистентності до них у грибів.


Бажано по можливості дотримуватися фіто-санітарної чистоти поля. Перед тим як заходити на поле потрібно одягати чисте взуття, неможна переносити хворі рослини з одного поля на інше.


Застосування фунгіцидів з різним способом дії, використання нових фунгіцидів (або нових сумішей існуючих фунгіцидів), коли вони появляються на ринку сприятиме більш ефективному захисту рослин від патогенів, та зменшуватиме ризик виникнення резистентності до них.

 

Назад до змісту

Copyright © 2012 Кулініч О.О. [ Головна ][ Про автора ][ Контакти ][ Продукція ][ Трейдери ]