Сівба

 Норма висіву
Оптимальна густота стояння рослин для сочевиці 150 рослин на квадратний метр, або 23 рослини на погонний метр при ширині міжрядь 15 см. Проте це досить орієнтовне значення за посушливих умов це буде недостатнім, а за вологих надлишковим. Збільшувати норму висіву потрібно:
- залежно від сортових особливостей,
- залежно від того яким чином планується боротися з бур’янами якщо після сходові боронування то десь на 20 %,
- на забур’янених полях для підвищення конкурентності рослин з бур’янами,
- густіші посіви краще відростають після внесення гербіцидів, адже повністю нетоксичних після сходових гербіцидів для сочевиці немає.
- збільшувати норму висіву потрібно при посіві за несприятливих умов недостатньо зволожений, або погано підготовлений  грунт.


Виживання рослин визначається шляхом віднімання від схожості насіння яка визначається в лабораторії проценту загибелі рослин на полі, в середньому він коливається від 10 до 30 % в залежності від жорсткості весняно польових умов. Так при схожості насіння 95 % та при смертності рослин 15 %, виживання рослин буде складати 80 %. Відповідно норму висіву потрібно збільшувати на 20 %.
В ваговому еквіваленті норма висіву може коливатися від 40 для дрібнонасінних до 150 кг на гектар для крупнонасінних сортів.


Способи посіву

В більшості випадків технологія вирощування сочевиці не передбачає проведення міжрядних обробітків, за рідким виключенням коли потрібно швидко розмножити невелику кількість насіння. Тому сіють її суцільним способом, ширина міжрядь може коливатися від 10 до 22 см, загалом вона не виявляє значного впливу на урожай, при ширшому міжрядді потрібно просто сіяти більшу кількість насіння на рядок, щоб зберігати оптимальну густоту стояння на квадратний метр.

При вузькіших міжряддях рослини сочевиці є більш конкурентоспроможними проти бур’янів, так як в такому випадку вони скоріше закривають грунт, при цьому також зменшується втрати вологи з міжрядь в наслідок випаровування, також в наслідок більш рівномірного розподілення по площі рослини ефективніше використовують грунтову вологу на початковій стадії розвитку. В вологих регіонах при ширших міжряддях рослини менш густо покривають грунт тому зменшуються ризик розповсюдження хвороб в наслідок кращого їх провітрювання.


Глибина заробки насіння і час сівби.
Сіяти сочевицю потрібно рано, як тільки грунт на глибині висіву прогріється до 5°С. рослини сочевиці можуть витримувати мороз до -4 -6 °С. Тому весняні заморозки їй не страшні. При ранніх строках сівби рослини більш ефективно скористаються осінньо-зимовими запасами вологи які утворилися в ґрунті, а також вони в певній мірі уникнуть негативної дії посухи та високих температур, які можуть траплятися в літку. Ранні посіви менше пошкоджуються шкідниками. Ранні строки сівби можуть також сприяти більшому росту рослин на час початку цвітіння а відповідно і вищому прикріпленню бобів  що полегшить збирання урожаю.
Оптимальні строки сівби сочевиці в північному Степу та Лісостепу за звичай припадають від 5 до 25 квітня.
Оптимальна глибина заробки насіння сочевиці при посіві 3-7 см, проте якщо грунт пересох її можна збільшувати і до 10 см, головне щоб насіння попало у вологу землю. Якщо грунт перезволожений глибину висіву потрібно зменшувати. Крупнонасінні сорти більш толерантні до глибокої заробки. Крім того слід мати на увазі якщо для боротьби з бур’янами планується використання гербіциду «Зенкор» глибина сівби повинна бути не меншою 5 см.


 Для сівби сочевиці можна застосовувати звичайні зернові сівалки.
Після сівби бажано провести прикочування, особливо в посушливих регіонах, це покращить контакт насіння з грунтом і сприятиме більш дружній появі сходів. Крім того, це до певної міри вирівняє поле, та придавить в грунт тверді предмети, які можуть спричинити значну шкоду попадаючи в комбайн при збиранні.  Краще провести прикочування відразу ж після сівби, проте, якщо грунт дуже сухий прикочування може бути причиною ґрунтової ерозії. Прикочування гнунту можна робити і після появи сходів без значної шкоди для урожаю, до поки рослини не будуть у стадії 5 вузлів. Краще це робити коли рослини злегка прив’ялі а грунт сухий. Не можна проводити прикочування коли грунт вологий, або рослини в стресовому стані, чи стресовий стан очікується на протязі 3-4-х днів після прикочування (засуха, негативна дія гербіцидів).

 

Назад до змісту

Copyright © 2012 Кулініч О.О. [ Головна ][ Про автора ][ Контакти ][ Продукція ][ Трейдери ]