Ukrainalı mecimek ilgilenmekse,
şüphen olmasın bizle temasa geçin
.
 
  Ukraine UA
Russia RU
ENGLISH EN
Turkey TR

 

 

SİTENİN SAYIN ZİUYARETÇİLERİ!

     

Kültürü yapılan mercimekler yeryüzünün en eski kültür bitkilerindendir. M.Ö. 7000 civarında Mezopotamya’da kültüre alınan mercimek hızlı bir şekilde tüm Akdeniz ve orta Asya’ya yayılmıştır.


Mercimek, daha çok yüksek besleyici değere sahip; yüksek oranda protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral madde içeren taneleri için yetiştirir. Mercimek tanesi çeşide, çevre koşullarına ve yetiştirme tekniklerine bağlı olarak değişmekle birlikle ortalama %23-31 protein içerir.


Dünyada mercimek üretimi 2011 yılında 4,6 milyon ton olarak gerçekleşmiş. Kanada 2,4 milyon ton ile ilk sırada yer alırken Hindistan 0,9 milyon ton ile ikinci, Türkiye ise 0,4 milyon ton ile üçüncü sırada yer almıştır.


Ukraina’da bu an mercimek az bulunur bir bitki. Ama bu her zaman olmadı. 1937 yılında Türkiye’de mercimek üretimi 150000 ton ve Ukraina’da mercimek üretimi 110000 t oldu. Kanada’da mercimek hiç yetiştirmiş bir bitkiydi o zaman.


Mercimek Ukrainanın iklim durum için iyi adapte edilmiş ve verimi oldukça yüksek 2000 kg/ha kadardır.
Bu nedenle, bu sitenin amacı Ukrayna'da bu değerli ürünün canlanması teşvik etmektir.

.

Сайт постоянно редактируется (спасибо за ваши письма с помечеными опечатками и ошыбками!) Присылайте, пожалуйста, ваши замечания на адрес ookulinich@mail.ru

Copyright © 2012 Kuliniç Oleksiy [ Anasayfa ][ Hakkımızda ][ İletişim ][ Üretim ][ Трейдеры ]